Czy wiedziałaś, że możesz zaczadzić czas i pieniądze wprowadzając zamiany już na etapie powstawania Twojego mieszkania?

Zmiany lokatorskie inaczej mówiąc, są modyfikacją oryginalnego planu mieszkania.

Po podpisaniu umowy i kupnie lokalu dostaniemy od dewelopera plan nieruchomości. Deweloper, tworząc inwestycję, wraz z architektem wybierają najbardziej uniwersalne rozwiązania funkcjonalne. Jednak jeśli dokonujesz zakupu mieszkania na wczesnym etapie budowy, masz możliwość dokonania tzw. zmian lokatorskich i spersonizowaniu nowej przestrzeni dla własnych potrzeb.

Zmiany lokatorskie mają na celu przekształcenie przestrzeni w taki sposób, aby najlepiej odpowiadała ona naszym oczekiwaniom i potrzebom.

Warto dobrze to przemyśleć. To etap, dzięki któremu jesteśmy w stanie zaoszczędzić dużo czasu oraz finansów. Przykładowo wyburzenie i postawienie nowych ścian. Wymaga to zamówienia kontenera na gruz, znalezienia ekipy remontowej chętnej do rozbiórki i noszenia nielekkich elementów, zabezpieczenia części wspólnych, naprawy posadzki po wyburzeniu, często przeprowadzenia elektryki na nowo, wykonania nowej ściany, wykonanie bruzd, tynkowania, malowania.

Tu warto zwrócić się o pomoc do architekta lub projektanta wnętrz. Dzięki współpracy unikniemy nieporozumień z wykonawcą i zyskamy czas, który potrzebny jest do wykonania poszczególnych zmian. Otrzymamy szereg rozwiązań i propozycji od specjalisty. I tu, wprowadzając zasadę „od ogółu do szczegółu” w pierwszej kolejności należy skupić się na przeznaczeniu pomieszczeń, a kolejno zastanawiać się nad wyznaczaniem konkretnych stref, co za tym idzie przygotowaniu zmian pod konkretne rozwiązania projektowe. Po zaakceptowaniu przez nas zmian projektant wprowadzi je na rysunki techniczne potrzebne deweloperowi a on przygotuje uszytą na naszą miarę przestrzeń.

Co zaliczamy do zmian lokatorskich?

? przestawienie ścian działowych,

? zmiany w instalacji elektrycznej,

? dodanie gniazdek,

? przesunięcie otworów na drzwi wewnętrzne

? umiejscowienie grzejników.

Ograniczenia: nie możemy przesuwać ścian nośnych, pionów instalacyjnych, otworów okiennych, loggie i balkonów.

Kiedy można dokonać zmian?

Obowiązuje tu zasada: IM WCZEŚNIEJ TYM LEPIEJ!

Pamiętaj!

Umowa.

Planując aranżacje mieszkania koniecznie zapoznajmy się z umową deweloperską. Jest ona podstawowym dokumentem, w którym opisane są nabyte prawa do mieszkania oraz wprowadzania zmian lokatorskich. Mogą być w niej określone warunki dokonywania zmian -tj.na koszt dewelopera lub ograniczenia w tym zakresie (lub cennik zmian dla Inwestora). W niej zawarty będzie też termin wprowadzenia zmian lokatorskich.

Poradź się eksperta

Projekt najlepiej powierzyć architektowi, który z łatwością przeczyta rysunki techniczne i przedstawi nam oczekiwane, finalne rezultaty a zmiany lokatorskie będą już tylko ich wynikiem. Jeśli jest to dla Ciebie uciążliwe, architekt pomoże przy rozmowach z wykonawcą, projektantami instalacji i deweloperem.

Podsumowując.

Zmian lokatorskich najlepiej dokonać jak najwcześniej, najlepiej tuż po otrzymaniu planu mieszkania. Możemy modyfikować wszystkie elementy wnętrza, o ile nie będzie to kolidowało z lokalizacją pionów instalacyjnych i ścian konstrukcyjnych.

Polecam konsultacje z architektem już na etapie samych decyzji przy wyborze odpowiedniej dla nas inwestycji. Pomoże on dobrać lokal, który ma dla nas największy potencjał.