Kupno nieruchomości z rynku wtórnego dla siebie lub na cele inwestycyjne – pod wynajem.
Czynniki, które wpływają na naszą decyzje związana z kupnem nieruchomości to:
- cena,
- lokalizacja,
- metraż i układ funkcjonalny
- standard wykończenia.
Na co trzeba zwrócić uwagę, kupując na rynku wtórnym nieruchomość pod wynajem, jakie są wady i zalety mieszkań z rynku wtórnego?
Największym atutem jest oczywiście możliwość wprowadzenia się od razu, bez większych prac remontowych i wykończeniowych. Daje nam to czas na zgromadzenia środków na remont.
Lokalizacja. Kolejnym atutem jest dostępność, która sprawia, że nieruchomość z drugiej ręki można kupić nawet w centrum miasta.
Również cena lokali z rynku wtórnego – z reguły – jest niższa. (Z początkiem 2020 roku według danych Otodom.pl cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym i wtórnym nieznacznie różniła się od siebie. Za metr nowego mieszkania trzeba zapłacić więcej niż za metr kwadratowy mieszkania używanego, pochodzącego z rynku wtórnego).
Infrastruktura. Lokale na rynku wtórnym często „otoczone” są juz dobrze rozbudowaną infrastrukturą. Możemy wiec liczyć na bliskość sklepów, placówek publicznych, szkół i dobrej komunikacji.
Czas. Nie kupujemy tzw. „dziury w ziemi”. Budynek jest oddany do użytkowania co za tym idzie, zaczynamy spłacać kredyt mniej więcej w momencie zamieszkania, unikając zwiększonych kosztów miesięcznych utrzymania.
Znajomość otoczenia. Mamy możliwość zapoznania się z otoczeniem, wiemy jaki jest stan obecny, który diametralnie raczej się nie zmieni. Nie snujemy domysłów na temat przyszłych sąsiadów, zmiany widoku z okna czy akustyki.