Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Rynek wtórny a pierwotny – różnica

Rynek wtórny a pierwotny – różnica

    Podstawowy podział rynku nieruchomości to podział na rynek wtórny i rynek pierwotny.

    Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym oznacza nabycie jej bezpośrednio od podmiotu zajmującego się jej budową (dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej).

    Sprzedający jest pierwszym właścicielem lokalu.

    Na rynku wtórnym kupujemy od poprzedniego użytkownika – najczęściej jest nim osoba prywatna.

    Rynek pierwotny.

    Nowe mieszkania, nieużywane domy czy lokale usługowe – te nieruchomości można nabyć na rynku pierwotnym.

    To powierzchnie, które dopiero co zostały wybudowane, nigdy nie były zamieszkałe. Najczęściej sprzedającym mieszkania lub domy wolnostojące, jednorodzinne, szeregowe czy budynki w zabudowie bliźniaczej jest deweloper. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, masz pewność, że nikt nie wprowadzał w nim swoich zmian. Atutem takich nieruchomości jest to, że są „świeżo” wybudowane, dzięki temu możesz korzystać z rękojmi i gwarancji ze strony dewelopera.

    Rynek wtórny.

    Na rynku wtórnym masz możliwość kupna lokalu wcześniej używanego. Ma to swoich zwolenników jak i przeciwników, ale o tym w kolejnym poście. Tu podpisujesz umowę kupna i sprzedaży najczęściej z indywidualnymi właścicielami nieruchomości- poprzednim użytkownikiem.

    Na rynku wtórnym masz praktycznie nieograniczone możliwości dotyczące lokalizacji nieruchomości. Znaleźć tu możesz oferty mieszkania w nowoczesnym budownictwie, te zlokalizowane w blokach z wielkiej płyty jak i oryginalne lofty czy nieruchomości w zabytkowych kamienicach. Oferta rynku wtórnego jest zatem „bogatsza” od tej z rynku pierwotnego.