Każda decyzja niesie za sobą pewne ryzyko. Kiedy decydujemy się na kupno nowej rzeczy to ryzyko jest w pewien sposób ograniczone. Posiadamy również gwarancję. W momencie decyzji

o kupnie rzeczy używanej, ryzyko rośnie. Nie inaczej jest na rynku nieruchomości. Na nieuważnych kupujących czyha mnóstwo pułapek – w kwestiach zarówno prawnych i finansowych, jak i technicznych. Warto więc jest wykluczyć jak najwięcej z nich i dobrze się przygotować.

Według badań decyzja o kupnie mieszkania podejmujemy bardziej intuicyjnie i emocjonalnie niż opierając się na racjonalnych argumentach.

Na taką decyzje wiele osób potrzebuje zaledwie 30 sekund!

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup mieszkania z rynku wtórnego czy mieszkania od dewelopera, w pierwszej kolejności musisz zastanowić się nad trzema podstawowymi zagadnieniami, które zawężą obszar poszukiwań :

Jak dużego mieszkania potrzebujesz? Zakup mieszkania to decyzja na wiele lat. Ilość pomieszczeń i powierzchnia lokalu powinna być zależna nie tylko od bieżącej sytuacji i potrzeb, ale także zmian mogących mieć miejsce w przyszłości.

Środki finansowe, jakie masz w dyspozycji. Przed rozpoczęciem poszukiwań mieszkania, należy określić możliwości swojego budżetu, zdolności kredytowej.

Koszty dodatkowe. Weź pod uwagę dodatkowe koszty związane z zakupem nieruchomości tj. taksa notarialna, podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty sądowe czy prowizja pośrednika.

Podstawowe kryteria i co sprawdzić przy wyborze mieszkania:

Jeśli decydujesz sie na kupno mieszkania z rynku wtórnego, zweryfikuj dewelopera.

Zawsze umawiaj się na oglądanie mieszkania w czasie dnia 🙂

Sprawdź jak wygląda okolica. Czy w niedalekiej odległości nie ma uciążliwych zakładów przemysłowych, tras szybkiego ruchu, co przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego. Odległość do terenów zielonych, rekreacji, dostępność komunikacji oraz usług.

Wybierając lokal warto sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego pod kątem planowanych inwestycji w okolicy nieruchomości. Budowa trasy szybkiego ruchu, obiektów infrastruktury technicznej niedaleko domu może być niemiłą niespodzianką dla zdrowia

i komfortu życia.

Spytaj o wiek budynku, sprawdź technologie i materiały z jakich został zbudowany. Zbadaj ogólny stan budynku, elewacji oraz dachu. Jaki jest stan klatki schodowej, wind, czy w budynku znajduje się domofon lub wideofon. Czy w dyspozycji lokatorów budynku są piwnice, garaże, komórki lokatorskie czy miejsce postojowe.

W mieszkaniu.

Sprawdź stan techniczny ścian oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Jeśli myślisz

o przearanżowaniu lokalu sprawdź, które ze ścian są nośne a które są ścianami działowymi.

Zobacz jaka jest kondycja ścian i podłóg. Przyjrzyj się im dokładnie pod kątem obecności zacieków, zawilgocenia, pleśni czy plam tłuszczu.

Sprawdź usytuowanie pionów wentylacyjnych, ich drożność oraz piony instalacji sanitarnej.

Czasem zdarza się, że wcześniejszy właściciel zmienił aranżacje lokalu w celu podniesienia jej zewnętrznej atrakcyjności kosztem dobrze wykonanych spadków w instalacji sanitarnej, odległości od pionów czy odpowiedniej wentylacji.

Stan techniczny armatury, sprawdź czy nie przeciekają rury i odpływy, czy ciśnienie wody

w kranach jest wystarczające, czy woda sprawnie spływa.

Elektryczność: włącz światła, sprawdź gniazda elektryczne (ilość, stan techniczny, działanie). Jeśli wybierasz mieszkanie z rynku wtórnego, sprawdź rodzaj użytego materiału, czy jest to instalacja aluminiowa, czy miedziana.

Liczniki. Zobacz jaki jest stan liczników. Stare lub zniszczone będą wymagały wymiany na nowe.

Stan części wspólnych. Zapytaj o sposób zarządzania nieruchomością.

Zapytaj o remonty nieruchomości – te ostatnie i te planowane.

Kto zajmuje się sprzątaniem części wspólnych i jak często.

Opłaty za lokal.

Sprawdź ile kosztuje i jaki jest sposób ogrzewania lokalu, wywóz śmieci, podgrzanie wody, składka na remonty czy opłata za administrowanie.

Elementy ruchome. Czy mieszkanie zostanie oczyszczone z mebli i sprzętów czy właściciel zgadza się na odsprzedaż istniejącego wyposażenia.

Sprawdź księgę wieczystą. To bardzo ważny dokument. Na jej podstawie możemy zweryfikować stan prawny nieruchomości. Znajdziemy w niej dane dotyczące m.in. właściciela, adresu nieruchomości oraz jej powierzchni, przeznaczenia, a także hipotek.

Żeby mieć pewność o dokonywaniu bezpiecznej transakcji, konieczne jest sprawdzenie zapisów księgi wieczystej przed zawarciem umowy przedwstępnej a także właściwej umowy kupna.

Sprawdzenie księgi wieczystej jest bardzo łatwe i darmowe. Znając jej numer możemy to zrobić na stronie gov.pl.

Uważaj na:

Pułapki dewelopera. Częstą praktyką deweloperów są przekłamane skale elementów na rzutach.

Często dostając rzut już zakupionego przez klienta lokalu okazuje się, że nie dostał on dokładnie zwymiarowanego rysunku lub nie zwrócił uwagi na poszczególne wymiary.

Finalnie, okazuje się, że meble zaprezentowane na układzie funkcjonalnych dostarczonym przez dewelopera są.. mniejsze! Nie daj się nabrać na ten wizualny trik, sprawdź wymiary lub skonsultuj swój wybór z architektem.

Pułapki rynku wtórnego. Na rynku nieruchomości pojawiają się niestety aranżacje przestrzeni wykonane niezgodnie ze sztuką. Łatwo dać się złapać na pięknie wystylizowane mieszkanie

z niezauważalnymi dla Inwestora błędami funkcjonalnymi, projektowymi czy co gorsza technicznymi. Niestety agenci nieruchomości nie zawsze zauważają tego typu problemy. Nieodpowiednie odległości sprzętów sanitarnych od pionów, złe spadki w instalacji kanalizacyjnej czy niedoprowadzenie wentylacji, konkretnie uprzykrzać użytkowanie lokalu, negatywnie wpływać na nastrój i zdrowie lokatorów.

W celu uniknięcia rozczarowań umów się na konsultacje z projektantem. To naprawdę niewielka inwestycja biorąc pod uwagę rangę transakcji i ryzyko w podjęciu decyzji, często pod wpływem emocji.

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE

Czy wiesz, że przeprowadzanie remontu to jedna z trzech najbardziej stresogennych sytuacji

w naszym życiu.

Według badania GFK „Polacy a stres” remont jest na podium najbardziej obciążających emocjonalnie sytuacji w życiu prywatnych człowieka, wśród chorób i problemów finansowych.

Oddeleguj remont specjaliście 🙂