Aranżacja kawalerki- porady.

Zastanawiasz się, jak urządzić kawalerkę?  

Aranżacja kawalerki w takie sposób, by była zarówno funkcjonalna, estetyczna i dostosowana do naszych wizji, nie zawsze jest łatwym zadaniem. Około 30metrowa przestrzeń, łączy ze sobą kuchnie, łazienkę, sypialnie, powinna posiadać miejsce do pracy i odpoczynku. Każdy kąt jest tu na miarę złota i liczy się kreatywność i pomysłowy projekt.

Ale zacznijmy od początku.

Kawalerka kawalerce nierówna. Układ funkcjonalny wymuszony jest przez rozkład ścian nośnych, piony instalacyjne i wentylacyjne oraz komunikacje. Tu jednak już zaczyna się główny proces projektowy- określenie naszego zapotrzebowania. Gdy dopiero szykujemy sie do kupna kawalerki, sprawa jest dużo łatwiejsza- po prostu szukamy odpowiedniej oferty lub z pomocą architekta znajdziemy taka, która po niewielkich przeróbkach będzie dla nas idealnym miejscem do życia. Trudniejsza wydaje się aranżacja już istniejącego lokalu. 

Kluczowym elementem projektowania kawalerki to wydzielenie stref na strefę kuchenną oraz strefę relaksu i wypoczynku w salonie. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wysokiego pomieszkanie, możemy przemyśleć wyodrębnienie jeden ze stref na antresoli.  Kiedy myślimy , jak urządzić kawalerkę, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim projekt pomieszczenia. Ważną kwestią jest, czy kawalerka ma oddzielny salon i kuchnię czy przestrzeń kuchenna znajduje się w aneksie przestrzeni dziennej i, czy odpowiada to naszym potrzebom. Mała kawalerka wymaga przede wszystkim dobrej organizacji przestrzeni.

Kolejnym ważnym elementem są zabudowy i meble. Warto zastanowić się nad ofertą mebli wielofunkcyjnych ograniczając ich ilość do minimum. Meble takie powinny mieć prosta, lekką formę. Najlepiej jednak sprawdzą się zabudowy i meble przygotowane na zamówienie. Projekt takich mebli przygotuje architekt wnętrz, wykorzystując przestrzeń do maksimum. Liczy się każdy centymetr.

Kolorystyka kawalerki.

I tu znów, musimy przeanalizować stan jaki jest, czy mieszkanie nasze jest zacienione, czy ilość światła dziennego jest na tyle duża, ze możemy sięgnąć po odważniejsze, ciemne barwy. Żeby optycznie powiększyć przestrzeń, zadbajmy o jasne stonowane kolory, dodając ciemniejszy akcent np. na jednej ścianie lub na elementach ruchomych. Jednak jeśli nasze mieszkanie jest już dość ciemne z powodu słabszego nasłonecznienia, nie ryzykowałabym dodawaniem zbyt dużej ilości ciemnych barw. Wszystkie triki, które powiększa pomieszczenie optycznie, są tu mile widziane. Tj. jasne tonacje, lekkie meble na nóżkach, nieduża ilość elementów, lustra i prostota. 

 

kawalerka projekt

Polecam @malenkayakvartira